Dom tymczasowy

Nie ma tygodnia, by pod naszą opiekę nie trafiły nowe zwierzęta. Ba! Są momenty, że codziennie trzeba zabezpieczyć jakiegoś opuszczonego lub powypadkowego psa lub kota. Miejsce i zasoby jakimi dysponujemy są ograniczone, ale RAZEM możemy zmienić los zwierząt, którym w życiu nie dopisało szczęście i nie mają kochającego domu. Takim rozwiązaniem jest Dom Tymczasowy.

Co to jest dom tymczasowy?

Dom tymczasowy to alternatywa dla azylkowego lub schroniskowego boksu i bezdomności. To miejsce, w którym przebywa kot lub pies zanim znajdziemy dla niego dom stały, czyli taki w którym zostanie do końca swojego życia.
 

Dlaczego to takie ważne, żeby psy trafiały do domów tymczasowych zamiast do przytuliskowego boksu?

Jak nietrudno się domyślić przebywanie w azylkowym boksie to w dużej mierze czas spędzony w izolacji od człowieka. Mimo że osoby związane z Fundacją i wolontariusze są w przytulisku codziennie i są bardzo zaangażowani w stworzenie jak najlepszych warunków każdemu ze zwierząt, to nie da się ukryć, że kojec nie jest idealnym miejscem dla czującego, łaknącego kontaktu z drugim człowiekiem i stymulacji zwierzęcia.
 
Przebywanie w schroniskowym boksie odbija się na samopoczuciu psa- jedne zwierzaki znoszą to lepiej, inne gorzej, a jeszcze inne naprawdę źle… nasze serca pękają, gdy widzimy psy, które gasną z każdym kolejnym dniem spędzonym za kratkami. 
 
Nasi podopieczni mają zapewnione jedzenie, opiekę weterynaryjną, codzienne spacery i trochę pieszczot, ale nie da się tego porównać z tym, co ma pies w kochającym domu. Pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem, zabawy, uwagi, bliskości i to właśnie może mu dać dom tymczasowy zanim piesek trafi do swoich nowych opiekunów.
 

A co z kotami?

Tu sytuacja wygląda podobnie. Azylek nie dysponuje osobną przestrzenią dla kotów- nie mamy kociarni.  Wszystkie koty, które trafiają pod naszą opiekę są lokowane w zaprzyjaźnionych domach tymczasowych. Niestety tych jest bardzo mało, więc czasami jest też tak, że koty muszą zostawać w boksach na terenie lecznic. Dzieje się tak tylko dzięki uprzejmości właścicieli tych gabinetów.
 
Nie trzeba jednak mieć zbyt wielkiej wyobraźni, żeby domyślić się, że klatka to nie jest rozwiązanie, które zapewni kotu dobre samopoczucie. Jest to głównie zabezpieczenie jego potrzeb fizjologicznych, zapewnienie mu jedzenia i bezpieczeństwa, którego nie ma na ulicy. Podarowanie takiemu zwierzakowi domu tymczasowego to realna zmiana jego życia na lepsze!
 

Na czym dokładnie polega bycie dobrym tymczasowym?

Wybrane zwierzę trafia pod Twoją opiekę i przebywa u Ciebie aż do momentu, w którym znajdziemy mu nowych opiekunów. Żyjesz z nim dokładnie tak, jak ze swoim własnym zwierzakiem: karmisz, w przypadku psa wyprowadzasz go na spacer, w razie potrzeby chodzisz do weterynarza, bawisz się z podopiecznym itd. W skrócie: oferujesz mu swój czas i uwagę. 
 
Będąc domem tymczasowym możesz cały czas liczyć na wsparcie Fundacji Psi Azylek. To my ponosimy koszt jedzenia, wizyt weterynaryjnych oraz innych rzeczy, które wiążą się z zapewnieniem dobrostanu zwierzęcia. Istnieją domy tymczasowe, które decydują się o pokrywać te koszty (lub ich część) we własnym zakresie, ale to tylko dobra wola tymczasowego opiekuna. Nie oczekujemy od Domów Tymczasowych finansowania kosztów opieki nad zwierzęciem, a „jedynie” zaoferowania mu swojego czasu, uwagi i czułości. Zwierzę bardzo na tym skorzysta i uniknie jednocześnie izolacji w boksie.
 

Jak długo zwierzę przebywa w domu tymczasowym?

Jako Fundacja aktywnie szukamy domów naszym podopiecznym, ale nie da się konkretnie określić czasu, jaki zajmie nam znalezienie domu dla konkretnego zwierzaka. Czasami jest to kilka dni, a czasami kilka lub kilkanaście tygodni. 
 

Dom tymczasowy jako „próba generalna” przed stałą adopcją

Bycie domem tymczasowym to niezwykła okazja dla tych, którzy zastanawiają się, czy są gotowi na dołączenie zwierzęcia do ich rodziny na stałe. Adopcja psa czy kota to deklaracja spędzenia razem kolejnych kilku/kilkunastu lat. To normalne, że w głowie pojawiają się pytania, czy poradzę sobie z nowymi obowiązkami? Jak będzie wyglądała codzienność ze zwierzęciem? Możliwość sprawdzenia tego jest szczególnie cenna, jeśli wcześniej nie miało się pod opieką żadnego zwierzęcia. Podarowanie psu czy kotu domu tymczasowego to świetna okazja, żeby zweryfikować, jak będzie wyglądać codzienność z nowym członkiem rodziny, a jednocześnie pomóc wybranemu zwierzakowi jak najlepiej znieść czas, zanim znajdzie on swój stały dom.
 

Kto może zostać domem tymczasowym?

Żeby zostać domem tymczasowym wystarczy mieć trochę wolnego czasu i chęć pomocy zwierzęciu. Oczekujemy, że podarujesz mu swój czas, uwagę oraz zaopiekujesz się nim nie tylko dając mu jeść i zapewniając ciepłe miejsce do spania, ale także uwagę, zabawę i pieszczoty. Ważne jest również przesyłanie nam zdjęć i video, na których jest Twój tymczasowy podopieczny- to ważne, żebyśmy mogli aktywnie szukać mu stałego domu. Będąc ze zwierzęciem na co dzień, jesteś też w stanie dużo lepiej poznać jego charakter i usposobienie, a co za tym idzie, rosną jego szanse na trafienie do właściwego domu.
 
Podobnie jak w przypadku domów stałych nie wydajemy psów na łańcuch ani kotów do domów wychodzących. Dom przed przyjęciem kota musi zostać zabezpieczony, tzn. kot nie może mieć dostępu do roślin doniczkowych, które są dla niego trujące oraz nie może mieć możliwości wyjścia z mieszkania. Bardzo ważne jest również czuwanie nad tym, by kot nie miał możliwości zrobienia sobie krzywdy na uchylonym oknie. Absolutnie nie można zostawiać uchylonych okien w pomieszczeniu, w którym przebywa kot! Jeśli kogoś interesuje, co może się wydarzyć, zachęcamy do wpisania tej frazy w Google. 
 
W czasie kiedy kot lub pies przebywają pod Twoją opieką pozostajemy z Tobą w kontakcie i służymy pomocą. Pierwsze dni w nowym miejscu, to często dla zwierzęcia spory stres, ale zapewniamy, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żebyś czuł z naszej strony wsparcie.
 
Lojalnie ostrzegamy, że czasami jest tak, że tymczasowy opiekun nawiąże ze zwierzęciem na tyle silną więź, że… ten zostaje u niego na stałe. Domy tymczasowe mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o adopcje zwierzaka, którym się opiekują, ale wiedz, że nikt z nas tego od Ciebie nie oczekuje. 
 
Jesteśmy otwarci na Wasze zgłoszenia. Jeśli chciałbyś zaoferować dom tymczasowy dla któregoś z psów lub kotów, które przebywają pod opieką Fundacji, wystarczy, że wypełnisz to zgłoszenie , odezwiesz się telefonicznie, mailowo lub w wiadomości na social mediach- FB lub IG. Porozmawiamy o szczegółach:)
 

IG

FB

@

tel. do Fundacji: +48 881 639 458